Renk Paleti

Kamu İdarelerine Ait e-Faturaların Düzenlenmesi

Kamu İdarelerine Ait e-Faturaların Düzenlenmesi

E-Fatura Uygulamasına kayıtlı olan şirketler, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile belirlenmiş merkezi yönetim kapsamında yer alan ve Muhasebat ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından geliştirilen Yeni Harcama Yönetim Sistemini (MYS) kullanan kamu idareleri ve bunlara bağlı harcama birimleri adına, 1.3.2019 tarihinden itibaren GİB e-Fatura Uygulaması aracılığı ile e-Fatura düzenleyip gönderebileceklerdir.

Kamu e-fatura için ek zorunlu alanlar

1)Sınıflandırma kodu

2)Menşei

3)Banka Bilgisi

alanlarının bulunması gerekiyor.

1) Sınıflandırma Kodu

Kamu E- Faturalarında kesilirken ürünler ve hizmetler (stok) kartında sınıflandırma (CPA) kodu gereklidir.

aşağıda konu örnekleri verilmiştir:

CPA kodu formatı:61.10.11

GTİP kodu formatı: 990000000004

2) Menşei kodu

Kamuya satılan ürün ve hizmetlerde, fatura satırında ürün ve hizmetin ülkeye ait kod alanı gereklidir. Her ürün ve hizmetin menşei kodu alanı girilmelidir.

Menşei kod örneği aşağıda verilmiştir:

Ülke kodu: TR

Ülke adı: TURKEY

3) Banka Bilgileri

Yeni Harcama Yönetim Sistemini (MYS) kullanan kamu idarelerine ve bunlara bağlı harcama birimlerine kesilen e- faturalarda banka hesap bilgileri ve IBAN numarasının bildirilmesi zorunludur.

Ve bunlara fatura oluştururken ürün ve hizmetlerde CPA veya GTİP ve MENŞEİ kodu olması gerekli, olmadığı durumlarda fatura geçersiz olur.

Kesilen e-faturalar TEMEL FATURA olarak gönderilir. Eğer TEMEL FATURA seçilmezse gönderilen e-faturalar TEMEL FATURA olarak değerlendirilecektir.

Ayrıca faturaların Xml verisinde ne varsa görselde de gösterilmesi gerektiği "Gelirler İdaresi Portal" Formunda belirtilmiştir.

Ayrıca SGK - Sosyal Güvenlik Kurumu' na kesilen faturalarınızı nasıl hazırlayacağınızı öğrenmek için bizi arayabilirsiniz.